Лазерне гравіювання – це спосіб нанесення зображення на поверхню за допомогою сфокусованого лазерного променя. Технологія дозволяє створювати будь-які малюнки, логотипи, візерунки та орнаменти практично на всіх матеріалах без дотику з їх поверхнею. Сформовані зображення мають високий ступінь деталізації.

В процесі гравіювання лазерний промінь діаметром 0,1-0,2 мм руйнує поверхню на задану глибину. Зображення створюється з точок, що формуються його імпульсним випромінюванням. Використання лазера дає можливість змінювати колір і структуру матеріалу, при цьому термічний вплив зводиться до нуля.

Метод обробки застосовується на наступних видах матеріалів:

 • метал;
 • камінь;
 • дерево;
 • пластмаса;
 • скло;
 • акрил;
 • гума;
 • шкіра;
 • картон.

Видалення невеликого шару з робочої поверхні дозволяє створювати рельєфні зображення. Ці малюнки дуже довговічні, тому що утворюють єдине ціле з матеріалом. Вони не схильні до змивання, стирання або руйнування в процесі експлуатації.

За типом нанесення зображень лазерне гравіювання буває векторне та растрове.

Векторне гравіювання

Нерідко векторне гравіювання називають маркуванням. Графічний малюнок створюється з ліній і кривих, які лазерний промінь по черзі креслить і гравіює. Векторне гравіювання дозволяє досягти максимально чіткої деталізації, ідеально підходить для створення малюнків, що складаються з дрібних і тонких ліній.

Цей вид лазерного гравіювання в цілому схожий з печатю на принтері: в ході процесу лазерна головка гравера проходить зліва направо, при цьому зміщуючись вниз. Найменший розмір символу при векторному гравіюванні може бути менше 1 міліметра.

Растрове гравіювання

Процес растрового гравіювання – це точкове формування зображення. У вигляді джерела використовується будь-яка картина або фотографія. Растровий метод відмінно підходить для гравіювання букв з заливкою і об’ємних зображень.

Графічна конструкція з пікселів формується послідовно – точка за точкою, лінія за лінією. В процесі нанесення гравіювання найтемніші ділянки картини матимуть найбільшу глибину, а світлі місця, навпаки, найменшу. Готове зображення вигідно відрізняється об’ємністю. Його якість безпосередньо пов’язана з розширенням малюнка: чим воно вище, тим більш деталізованим вийде результат гравіювання.

Ефективність і застосування

Головні переваги лазерного гравіювання полягають у швидкості процесу і низькій ціні в порівнянні з іншими методами гравірування. Завдяки відсутності фізичного впливу на поверхню якісно обробляються важкодоступні ділянки.

Точковий вплив здійснюється на мінімальну площу оброблюваного матеріалу, що гарантує точність гравіювання. Процес гравіювання контролюється числовим програмним управлінням, що виключає брак і дефекти.

Лазерне гравіювання широко використовується при створенні рекламної продукції та сувенірів, а також на виробничих підприємствах. Воно дозволяє отримати максимальну точність зображення, що робить її незамінною на фабриках і заводах з підвищеними вимогами до якості продукції. За допомогою лазерного гравера створюють штрих-коди, які не стираються в процесі експлуатації. Важливо, що обробці підлягають поверхні, що мають захисний шар (фарба, гальванічне покриття).

Застосовується в наступних галузях:

 1. Електроніка (створення мікросхем, друкованих плат).
 2. Машинобудування (маркування деталей, підшипників).
 3. Ювелірні прикраси (ексклюзивні подарункові вироби, пам’ятні написи на прикрасах).
 4. Медичні технології (виготовлення протезів, імплантатів, спеціальної апаратури).
 5. Обробка каменю (гравірування пам’ятників).

Лазерний гравер – один з найбільш поширених інструментів в сучасній промисловості. З ідеальною точністю він дозволяє здійснити розкрій матеріалів по складному контуру. Метод надзвичайно популярний при виробництві сувенірів або представницької продукції. Широко використовується для виготовлення деталей, нагород, гравіювання фотозображень, офісних табличок, дверних номерків, печаток і штампів.